Apple Blog

Alma minden napra

Apple vs. Pegasus: csak minden második fertőzött iPhone-t észlelik

2025. február 23. 08:44 - Pro Blogger

pegasus.png

Az NSO Group hírhedt Pegasus kémprogramja az egyik legnagyobb adatvédelmi fenyegetés, amellyel egy iPhone-tulajdonos szembesülhet. Ez a spyware észrevétlenül képes átvenni az irányítást a telefon felett, hozzáférve az összes személyes adathoz, sőt, egyes verziói a kamerát és a mikrofont is aktiválhatják.

Az Apple igyekszik védekezni ellene, de egy friss jelentés szerint csak az esetek felében tudják azonosítani a fertőzött készülékeket.

Hogyan próbálják észlelni a fertőzést?

Mivel a Pegasus olyan zero-day sérülékenységeket használ ki, amelyeket az Apple még nem ismer, a vállalatnak más módszerekkel kell védekeznie. Az iOS tartalmaz egy olyan kódot, amely figyeli azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy egy készüléket megfertőzött a kémprogram, még akkor is, ha az Apple nem tudja pontosan, hogyan történt a támadás.

Ha a rendszer fertőzésgyanús tevékenységet észlel, az Apple figyelmezteti a felhasználókat. Tavaly például közel 100 ország iPhone-tulajdonosai kaptak értesítést arról, hogy kémprogramok célpontjaivá válhattak.

Csak az esetek felét sikerül kiszűrni

Bár aktívan küzdenek a Pegasus ellen, a legfrissebb adatok szerint az eddigi erőfeszítések nem elegendőek. Az iVerify, egy mobilbiztonsági cég, saját vizsgálatai alapján arra jutott, hogy az Apple csak a fertőzött készülékek felét észleli és értesíti a felhasználókat.

Az iVerify egy olyan alkalmazást kínál, amely lehetővé teszi az iPhone-tulajdonosok számára, hogy havonta egyszer ellenőrizzék készülékeik fertőzöttségét. A cég szerint az alkalmazás felhasználói több tucat új Pegasus fertőzést azonosítottak, és az Apple ezek felét nem is jelezte az érintetteknek.

Nem csak politikusok és aktivisták vannak veszélyben

Eddig azt hitték, hogy a Pegasus főként magas beosztású célpontokat – politikusokat, aktivistákat, újságírókat – támad, de az új adatok szerint a fertőzések szélesebb réteget érintenek. A megfigyeltek között kormányzati tisztviselők, pénzügyi szakemberek, logisztikai cégek és ingatlanszektorban dolgozók is voltak. Ráadásul sokukat több éven át figyelték meg a program különböző verzióival.

Az iVerify szerint az általuk elemzett esetekben csak azokat vették figyelembe, amelyekről 100%-os bizonyossággal megállapítható volt, hogy fertőzöttek.

Mit lehet tenni?

Bár az Apple folyamatosan dolgozik a biztonsági rések befoltozásán és figyelmezteti a felhasználókat, a jelenlegi rendszer nem nyújt teljes körű védelmet. Ha biztosra akarsz menni, érdemes egy független biztonsági alkalmazást használni, például az iVerify-t, amely segíthet kiszűrni a fenyegetéseket.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://apple.blog.hu/api/trackback/id/tr5418802516

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása