Az orosz Roszkomnadzor hatóság legújabb intézkedései nyomán a Steam és az App Store egyaránt jelentős tartalmi szűkítést hajtott végre Oroszországban. Olyan alkalmazásokat és tartalmakat távolítottak el, amelyek Oroszországban nemkívánatosnak minősültek vagy egyenesen be is tiltották őket. Ez a lépés része annak a szélesebb körű cenzúrának, amelyet az orosz hatóságok az online tartalmak szabályozása érdekében hajtanak végre.
Mi történt a Steamen és az App Store-ban?
A Steam, amelyet a Valve üzemeltet, több mint 260 illegálisnak minősített tartalmat távolított el az orosz felhasználók számára elérhető kínálatából, beleértve a weboldalakra mutató linkeket is. Ez a lépés a Roszkomnadzor kérésére történt, amely az orosz jogszabályok alapján tiltott információkat tartalmazó anyagokat regisztrálta. A tartalmak eltávolítása lehetővé teszi, hogy a Steam elkerülje a blokkolást Oroszországban és továbbra is elérhető maradjon az ottani felhasználók számára.
Az Apple is hasonló intézkedéseket tett az App Store orosz változatában. Eltávolították a Current Time nevű alkalmazást, amely a Szabad Európa Rádió orosz nyelvű szolgáltatásának része volt. Az orosz hatóságok nem kívánt tartalomként bélyegezték meg a platformot és az Apple kénytelen volt eltávolítani az appot, hivatkozva arra, hogy a cégnek be kell tartania az adott ország törvényeit.
Az Apple döntését sokan kritizálták, különösen azok körében, akik úgy vélik, hogy a cég ezzel az orosz kormány médiaelnyomásra irányuló törekvéseit támogatja. A 2022-es ukrajnai invázió óta az orosz rezsim fokozott erőfeszítéseket tett a független média elnyomására és sokan úgy vélik, hogy az Apple ilyen döntéseivel hozzájárul ezekhez a törekvésekhez. Azzal védekeztek, hogy mint globális vállalat, kötelessége betartani az adott ország jogszabályait, így ebben az esetben is eleget kellett tennie a Roszkomnadzor követeléseinek.
A Valve esetében is valószínűleg hasonló megfontolások vezettek az eltávolításhoz, hiszen a Steam számára fontos, hogy ne veszítse el az orosz piacot, ami jelentős bevételi forrást jelenthet a cég számára. Ahogy az Apple, úgy a Valve is törekszik arra, hogy megfeleljen a helyi jogszabályoknak, még akkor is, ha ez bizonyos tartalmak eltávolítását jelenti.
Nem példa nélküli
A nagy tech cégek gyakran szembesülnek azzal, hogy egyes tartalmakat politikai, kulturális, gazdasági vagy technikai okok miatt elérhetetlenné kell tenniük bizonyos piacokon. A Steam és az App Store felhasználói például Magyarországon sem férnek hozzá minden tartalomhoz. A "Injustice: Gods Among Us" című játék, amely a verekedős játékok kategóriájába tartozik, nálunk nem érhető el a vörös csillag, mint önkényuralmi jelkép miatt, amely szerepel a játékban. Hasonló módon számos más piacon is előfordulhatnak olyan esetek, amikor a helyi jogszabályok miatt bizonyos tartalmakat letiltanak.